Priekinio kryžminio raiščio traumos

Priekinio kryžminio raiščio traumos funkcijos:
- Palaikomas kelio sąnario stabilumą - apsaugo nuo pernelyg didelio blauzdikaulio judėjimo į priekį šlaunikaulio atžvilgiu bei riboja pernelyg didelius sukimo judesius.
- Pagalba atliekant dinaminius judesius - svarbus staigių krypties keitimų, posūkių, šuolių reikalaujančioje veikloje, ypač intensyviai sportuojant.
- Kelio sąnario amplitudžių palaikymas - veikia kartu su kitais raiščiais ir raumenimis, kad būtų galima sklandžiai lenkti ir ištiesinti kelio sąnarį.
- Apsauga nuo traumų - apsaugo kelį nuo per didelio mechaninio streso kasdienėje ir sportinėje veikloje.
- Propriorecepcija – PKR yra mechanoreceptorių, kurie padeda kūnui pajusti kelio sąnario padėtį, taip prisidedant prie pusiausvyros ir koordinuoto judėjimo užtikrinimo.
Priekinio kryžminio raiščio traumos yra sunkios ir turi ilgą gydymo laikotarpį. PKR traumos dažniausiai pasireiškia jauniems žmonėms (16–35 metų), kurie yra fiziškai aktyvūs. 70 % atvejų PKR trauma įvyksta be kontakto, pavyzdžiui atliekant staigų krypties pakeitimą. Laiku nediagnozavus ir nepradėjus gydyti PKR traumos ateityje gali įvykti negrįžtami kelio sąnario pakitimai ir žmogus nebegali laisvai sportuoti, kelio sąnarys greičiau dėvisi.
Pagrindiniai priekinio kryžminio raiščio traumų tipai:
1) Dalinis plyšimas - raištis pažeidžiamas, tačiau lieka iš dalies funkcionalus. Dažnai pasitaiko mažesnio intensyvumo traumos metu.
2) Pilnas plyšimas - raištis plyšta visiškai ir praranda savo funkciją. Dažniausiai diagnozuojama aktyviems sportininkams ar intensyvaus judesio metu.

Priekinio kryžminio raiščio traumų priežastys dažniausiai susijusios su sportine veikla, tačiau jas gali lemti ir kelio sąnario anatominiai ypatumai.
Pagrindinės priežastys yra šios:
- Staigūs judesiai - krypties keitimas, staigus stabdymas ar sulėtėjimas, netinkamas nusileidimas po šuolio.
- Biomechaniniai veiksniai – kelio krypimas į vidų (genu valgum) ar nepakankamas hamstringų aktyvumas lyginant su keturgalvio raumens aktyvumu.
- Kontaktiniai mechanizmai - smūgis į kelį (dažniausiai šoninis) arba tiesioginis kontaktas su varžovu sportuojant.
- Gali atsirasti kartu su kitų struktūrų, tokių kaip medialinio šoninio raiščio ar meniskų, pažeidimu.
Priekinio kryžminio raiščio traumų rizikos faktoriai:
- Sportinė veikla kurioje gausu staigių krypties keitimų ar šuolių - futbolas, krepšinis, tinklinis, slidinėjimas.
- Raumenų silpnumas ar disbalansas – silpni hamstringai, blogas klubo, kelio ar čiurnos stabilumas, raumenų pervargimas nuo intensyvių krūvių.
- Anatominiai ypatumai - siauresnė tarpgumburinė įlanka šlaunikaulyje ar padidėjęs kampas.
- Prasta propriorecepcija - sumažėjusi kūno geba jausti kelio sąnario padėtį.
Priekinio kryžminio raiščio traumos diagnostika:
Pirmiausia gydytojas atlieka kelio stabilumo testus, tokius kaip Lachmano ar “priekinio stalčiaus“ testą, taip įvertindamas kelio sąnario paslankumą, judesių amplitudes. Tačiau testų nepakanka tiksliau įvertinti traumos sudėtingumą, todėl papildomai atliekamas rentgenas, magnetinio rezonanso tomografija (MRT), kurios metu galima pastebėti ir gretutines meniskų ar kremzlių traumas.
Priekinio kryžminio raiščio traumų gydymas
Gydymas parenkamas atsižvelgiant į traumos sudėtingumą, asmens aktyvumą.
- Chirurginio gydymo dažniausiai prireikia esant visiškam PKR plyšimui, taip pat kai asmuo užsiima aktyvia sportine veikla. Atliekama PKR rekonstrukcija panaudojant persodintą audinį iš paciento girnelės ar pakinklio sausgyslės.
- Nechirurginis gydymas rekomenduojamas kai pažeidimas yra dalinis, žmogus nėra labai aktyvus. Ankstyvuoju potrauminiu periodu taikomas RICE metodas: poilsis, ledo kompresai, elastinis tvarstis ir pakelta kojos padėtis, siekiant sumažinti patinimą. Dar taikoma fizioterapija, siekiant atkurti kelio sąnario funkcionalumą ir stabilumą. Be to atliekami gydomieji pratimai raumenų stiprinimui, akcentuojant keturgalvio raumens, pakinklių, klubo raumenų jėgos didinimą, bei pusiausvyros pratimai. Norint suteikti keliui daugiau stabilumo vaikščiojant, rekomenduojami ortopediniai įtvarai, kurie leidžia saugiau judėti reabilitacijos metu.
PKR traumų gydymas atliekamas tiek prieš, tiek po kelio operacijos.
- Prieš operacinės reabilitacijos uždaviniai yra padidinti kelio sąnario tiesimo ir lenkimo amplitudes, mažinti uždegimą ir patinimą kelio sąnaryje, stiprinti šlaunies ir klubo
raumenis. Įvykdžius prieš operacinę reabilitaciją išvengiama pooperacinio kelio standumo ir komplikacijų, jaučiama geresnė kelio stabilizacija sustiprinus raumenis. - Pooperacinė reabilitacija skiriasi tuo, kad jos metu siekiama pilnai atkurti kelio sąnario amplitudes, prioritetas yra skausmo ir patinimo kontrolė, palaipsniui didinant raumenų
jėgą ir pusiausvyrą grįžtama prie kasdienio aktyvumo ir specifinių judesių.„Tudu“ studijoje atliekame tiek prieš operacinę, tiek pooperacinę PKR reabilitaciją. Taikome efektyvias ir neskausmingas fizioterapines priemones PKR traumų gydymui:
- Funkcinė magnetinė stimuliacija – magnetinės bangos prasiskverbia net į giliausius audinius ir paveikia nervinius impulsus. Procedūra taikoma kraujotakos ir limfos apykaitos gerinimui, dėl to mažėja uždegimas, patinimas ir spartėja audinių gijimo procesai. Taip pat skausmo mažinimui ir raumenų stiprinimui (ypač keturgalvio raumens). Procedūrą galima atlikti kas antrą dieną, rekomenduojamas 6-10 procedūrų kursas.
- Elektrostimuliacija - elektros impulsai perduodami per odą į raumenis ir nervus. Procedūra gali būti taikoma mažinti skausmui, stiprinti šlaunies keturgalviui raumeniui be paciento pastangų (ankstyvuoju potrauminiu periodu, kai yra kelio sąnario skausmas ir amplitudžių sumažėjimas). Vėlesniu reabilitacijos laikotarpiu elektrostimuliacija gali būti atliekama kartu su gydomaisiais pratimais, taip pasiekiant geresnių rezultatų.
- Manualinė terapija - taikome Mulligan metodą kelio sąnario judesių funkcijos atkūrimui, skausmo mažinimui.
- Kelio kinezioteipavimas – specialūs elastiniai teipai suteikia pagalbą raumenims aktyvuodami nusilpusius raumenis, stabilizuoja kelio sąnarį.
- AROM ir PROM metodai - padeda atkurti kelio sąnario funkciją, pagerinti judesių amplitudę. PROM - judesiai atliekami be paciento aktyvios raumenų veiklos, kineziterapeutas judina sąnarį per visą jo diapazoną. Taikoma ankstyvajame gydymo etape. AROM - judesiai atliekami aktyviai, paciento raumenų pastangomis. Taikoma vėlesniame gydymo etape, palaipsniui stiprinami raumenys.
„Tudu“ studijos kineziterapeutai individualiai įvertinę kliento klinikinį atvejį, jaučiamus simptomus, paskirs tinkamiausia PKR traumų gydymą maksimaliai gydymo naudai pasiekti.