Ekspertai pataria: kaip išsirinkti kuprinę, nežalojančią vaiko sveikatos

Kineziterapeutė Liana Stričkienė teigia, kad šiais laikais daugėja mokyklinio amžiaus vaikų, besiskundžiančių sveikatos problemomis, kurias gali lemti ir netinkamai parinkta kuprinė. Dažniausiai juntamas sprando, pečių juostos, nugaros, juosmens srities, galvos skausmas. Specialistė pabrėžia, kad svarbiausias vaidmuo renkant kuprinę tenka pradinukų tėvams, nes tokio amžiaus vaikų stuburas dar nėra susiformavęs, raumenys per silpni atlaikyti didelį svorį ant pečių.

„Renkantis kuprinę reikia nepamiršti kelių svarbiausių dalykų – svorio, dydžio, ergonomiškumo, petnešų ilgio ir pločio. Be to, vaikui pradėjus skųstis skausmais, tėvai dažnai numoja ranka ir liepia tiesiog užsiimti aktyvia veikla. Prasidėję raumenų spazmai, kurie pereina į galvos skausmą, nežada nieko gero – juos ignoruojant raumenų vystymasis sutrinka, negana to, vaikas pradeda kūprintis.

Ši problema kiekvienais metais vis auga, tad būtina stebėti, ar vaikas nesikūprina ir nekenčia skausmo“, – komentuoja kineziterapijos studijos „TuDu“ įkūrėja L. Stričkienė. Specialistė pateikia keletą patarimų, padėsiančių tėvams ne tik išrinkti kuprinę, bet ir tinkamai padėti vaikui, kad būtų išvengiama sveikatos problemų: – Pradinių klasių mokiniai mėgsta į kuprinę prisidėti vadovėlių, kurių nereikės kitai dienai, ar netgi prisidėti nereikalingų, bet sunkių daiktų. Tad tėvai turėtų padėti mokyklinukui susikrauti knygas ir pasirūpinti, kad kuprinėje nebūtų nereikalingų nešulių. Mažesnio amžiaus vaikams reikėtų rinkti kuprines su „anatomine/ortopedine“ nugarėle, kurios neapkrauna stuburo, tolygiai paskirsto tenkantį krūvį. – Diržų ilgis turi būti reguliuojamas, kad vaikas pats galėtų užsidėti kuprinę ant pečių, pernelyg daug neužlauždamas rankų. Diržai turi būti du – platūs ir paminkštinti, ne siauresni kaip 3,5 cm, nes tai padeda išvengti nugaros raumenų spaudimo. Kad vaikas nesikūprintų, kuprinė turi priglusti prie nugaros, bet nespausti. – Kuprinės dalis, besiliečianti su nugara, turi būti kieta, kad būtų išlaikoma forma. Puiku, jeigu kuprinė turi diržą, juosiamą apie klubus: taip svoris nuo apatinės nugaros dalies tolygiai paskirstomas ant klubų. – Tuščia pradinuko kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresnių – ne daugiau kaip 1 kg. Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų būti ne daugiau kaip 10-15 proc. moksleivio kūno masės. – Geriausia rinktis kuprinę su keliais vidiniais skyriais, kad sudėjus daiktus būtų tolygiai paskirstomas svoris. Sunkiausius daiktus reikėtų dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.

– Kuprinė turi tikti vaiko amžiui – ji negali būti aukščiau pečių juostos, žemiau juosmens. Geriau pirkti naują kuprinę kas kelerius metus, siekiant apsaugoti vaiko laikyseną ir stuburą. „Tiesiai ir gražiai laikysenai svarbi ne tik tinkama kuprinė, bet ir darbo bei poilsio įpročių ugdymas. Reguliarios pertraukėlės ruošiant namų darbus, fiziniai pratimai pagerina kraujo ir medžiagų apykaitą, apsaugo nuo ilgalaikio vienos kūno vietos apkrovimo“, – kompleksiškai situaciją vertinti siūlo kineziterapeutė Liana Stričkienė.

Publikuota:  tv3.lt  

Scroll to top